Právě se nacházíte: JSDH » Jednotka Sboru Dobrovolných Hasičů TĚŠANY

Jednotka Sboru Dobrovolných Hasičů TĚŠANY

Zveřejněno 10.01.2014

Rok 2013 se jak druhem zásahů, tak pomocí obci točil kolem probíhajícího průtahu. Jednotka v únoru odstraňovala stromy, které byly chystající se rekonstrukcí vozovky určeny k vykácení. Byly pokáceny stromy v okolí autobusové zastávky, stromy u Masaryka a u obchodu pana Zmrzlého. To vše za pomoci techniky z Požární stanice Židlochovice. V obci se nacházejí ještě další stromy, které jsou proschlé, ale ty budou odstraněny zase v zimních měsících. V březnu jsme vyjeli k nahlášenému ohni ve vinohradech. Jednalo se o řízené pálení plynu z vrtu v Borkovanech. Květen přinesl výjezd na hořící trávu podél potoka u odbočky na Šinkvický dvůr a  přívalové deště . Voda zatopila silnici od Močílek. V této ulici musela být čerpána laguna, která se utvořila za domem pana Turka. Po tomto jarním přívalovém dešti obec podnikla kroky, které by už měly vyřešit tyto každoroční problémy s vodou. V pokračující rekonstrukci vozovky bylo nutné pročistit zatuněný potok u domu paní Chalupové. Posléze přívalový déšť, který přišel, pomohl dočistit tu část, do které se kluci nedostali. Na konci července po bouřce jednotka vyjela na silnici k Otnicím, kde byly polámané jabloně. Stromy kluci pořezali a silnici zprůjezdnili. Poslední zásah byl v srpnu,kdy byl nahlášený požár stromů a náletových dřevin. Jednotky z Moutnic, Šitbořic, Žatčan a Židlochovic hledaly po okolí a až šetřením zjistily, že se místo nachází na katastru obce Těšeny a proto tam řídící důstojník vyslal naši jednotku. Požár se našel ve vinohradě a šlo o nehlášené pálení klestí. Každé hlášené a nehlášené pálení má svá pravidla. Pokud není nahlášené, tak se může stát že náhodný občan nahlásí na lince 150 nebo 112 požár, operační důstojník vyšle jednotku, která v dané oblasti zasahuje, a ta musí vyjet, ohnisko najít a zlikvidovat. Tak se stává, že jednotky hledají na špatně nahlášeném místě a operační důstojník vyšle techniku která není nutnám.

Naše jednotka je vybavena motorovým kalovým čerpadlem, elektrocentrálou, osvětlovací technikou a pilou. Je to vybavení, které je čím dál tím více používané. Proto nás trápí tyto přírodní pohromy více, než požáry. Ke všem zásahům vyjížděli kluci s naší cisternou CAS -25, protože dopravní automobil Čavdar neprošel technickou kontrolou, které se musí hasičská vozidla podrobit každý rok. Po projednání s vedením obce bylo rozhodnuto, že se koupí nové zásahové dopravní vozidlo, které bude vyhovovat potřebám naší jednotky. Cena uhradila z části obec, sponzoři, ušetřeným rozpočtem a výdělečnou činností. Tímto chci poděkovat jménem svým i kluků z jednotky, všem těm, kteří naši situaci pochopili a pomohli jak penězi, hlasem a souhlasným stanoviskem k pořízení nového vozidla.

Pomoc po záplavách v Čechách. V našem okrsku se utvořila skupina jednotek, která nabídla svoji pomoc a techniku občanům na Litoměřicku. Naši kluci měli odjet na pomoc obci Vědomice, kde pomáhali po stejných záplavách už v roce 2002. Obec Těšany vyhlásila sbírku pro tyto občany s tím, že ji tam při této příležitosti přivezou . Protože jsou všechny jednotky řízené operačním důstojníkem a nadřízeným orgánem je HZS Jihomoravského kraje, tak bylo rozhodnuto že vystačí jednotky z bližšího okolí a Jihomoravský kraj bude ponechán jako záloha pro případ pokračujících záplav. Naše obec se spojila s postiženou oblastí a zjistila kde by sbírka, která proběhla v naší obci, pomohla nejvíce. Byla vytipovaná obec České Kopisty u Terezína. Velitel naší jednotky se strojníkem odvezli tuto humanitární pomoc. Všem občanům Těšan, kteří se na této sbírce podíleli přivezli velké poděkování. V září přišla pozvánka na Josefínské slavnosti 2013 do Terezína u příležitosti založení města a dopis kde starostka Terezína paní Čechová ocenila práci všech, kteří pomohli jak finančně, darem i pomocí při této pro ně kritické situaci. Velké poděkování za pomoc patří všem občanům obce Těšany.

Konec roku se blíží a já bych vám chtěla popřát hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v roce 2014.

Klukům z výjezdovky chci poděkovat za práci pro občany a obec, za to, že se tomuto poslání věnují ve svém volnu a na úkor svých rodin. Práce dobrovolného hasiče je nejenom práce při zásazích ale i odborná příprava, cvičení, školení a údržba techniky. Za to jim patří veliké poděkování.

Fotogalerie IMAG0615.jpg IMAG0736.jpg IMAG0977-1.jpg

Opište následující text - 4943