Právě se nacházíte: JSDH » Dobrovolní hasiči absolvovali dvoudenní výcvik

Dobrovolní hasiči absolvovali dvoudenní výcvik

Zveřejněno 24.04.2015

Dobrovolní hasiči se zdokonalovali při plnění úkolů ochrany obyvatelstva

Stovka dobrovolných hasičů z jednotek SDH obcí předurčených k činnostem na úseku ochrany obyvatelstva absolvovala v Tišnově a jeho okolí dvoudenní praktický výcvik, jehož podmínky se blížily situacím, se kterými se mohou hasiči při odstraňování následků mimořádných událostí setkat.

Členové 18 jihomoravských dobrovolných jednotek museli absolvovat šest stanovišť, které byly v letošním roce zaměřeny na problematiku technických zásahů. Na každém stanovišti byl nejprve lektory z řad příslušníků HZS Jihomoravského kraje a Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně položen teoretický základ, na který plynule navazovala praktická část. Hasiči se tak v průběhu dvou dní naučili provizorně zaplachtovat poškozenou střešní konstrukci, odstranit popadané stromy (mj. i z vozidel a budov), bezpečně překonat vodní tok, stavět stany, připravovat hadicové vedení z hadicového automobilu nebo zprovoznit kontejner nouzového přežití.

Nocleh měli hasiči k dispozici v improvizovaných podmínkách školícího Zařízení Tišnov a strava pro cvičící byla zajišťována s využitím prostředků týlového zabezpečení jednotlivých jednotek SDH obcí (každá z jednotek kategorie JPO III je vybavena i prostředky pro ohřev a distribuci stravy).  Tuto cestu organizátoři zvolili, aby i tyto činnosti odpovídaly skutečným situacím, se kterými se u zásahu lze setkat.

Podobný výcvik, který byl však zaměřen na problematiku povodní, už jihomoravští dobrovolní hasiči absolvovali v loňském roce. Ukázalo se, že jde o dobrou a kvalitní odbornou přípravu na řešení mimořádných událostí.

Závěrem se patří poděkovat Krajskému úřadu Jihomoravského kraje za poskytnutí finanční podpory na zajištění stravy pro cvičící, všem zúčastněným hasičům za vysoké nasazení a v neposlední řadě také instruktorům z řad hasičů profesionálních, kteří pro účastníky připravili zajímavá pracoviště s námětem blížícím se reálným situacím.

Fotogalerie 0.jpg 1.jpg

Opište následující text - 4457